Açıköğretim Lisans Eğitimine Hazırlık Programı Kalkıyor mu?

Yök tarafından alınan yeni kararlar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kararlara göre daha önce Madde:10 da yer alan ” Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. ” Cümlesi kaldırılmıştır.

Bu şu anlama gelmektedir;

Yök Anadolu Üniversitesinin DGS ile açıköğretime sınavsız olarak kayıt olan MYO ve Ön Lisans mezunlarından devam bölümü sayılmayanların Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı veya İntibak veya Hazırlık Sınıfı olarak adlandırdığımız uygulamayı kaldırmıştır. Anadolu Üniversitesi merkez büroda görüştüğüm yetkili kişi İntibak sınıfı ile ilgili ne yapılacağının henüz belli olmadığını ve kayıt tarihlerine kadar belirleneceğini ifade etmek suretiyle Kasım ayında neyin ne olacağının belli olacağını ifade etmiş oldu.

Yök’ün resmi gazetede yayımlanan değişikliği ile açıköğretim okuyacak olan MYO ve önlisans mezunları artık hazırlık sınıfı adı altında gördükleri dersleri direk 3.sınıfta görebilirler. Sonuçta genel muhasebe görmeden maliyet muhasebesi veya muhasebe denetim mali analiz dersi görmenin temeli olmayan bir inşaat yapmaya çalışmak gibi bir anlamı olacağını düşünmekteyiz. Üniversiteninde bu yönde bir uygulama yapacağını tahmin etmekteyiz.

Acikogretim.me olarak size en net bilgileri sunmaya devam edeceğiz. Aşağıda değiştirilen maddenin eski ve yeni hallerini okuyabilirsiniz.

Eski madde
Madde 10 – (Değişik madde: 8/1/2006-26047 S.R.G. Yön/3.mad. ; Değişik madde : 20/05/2006 – 26173 S.R.G. Yön/3.mad)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Yeni madde
MADDE 10 – (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir