FATİH Projesi 17 ilde başlatıldı

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/2010/822420120207030709700.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başlayan eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı ile FATİH Projesi’ni başlattı. Bu kapsamda yurt genelindeki liseler akıllı tahtalarla donatılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün MEB’in 2010 yılında imzalanan ve çalışmalarını başlattığı Fatih Projesi uygulanmaya başladı. MEB, projeyle eğitimde bilişim teknolojisinin önemini arttırmayı, sınıfları daha ileriteknolojiyle donatmayı, öğrencilerin teknolojiyi daha etkin kullanmayı öğrenmesini amaçlıyor. Fatih Projesi’nin tablet bilgisayarların kullanılacağı uygulamasına  Ankara, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, İstanbul, İzmir,  Karaman, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat olmak üzere 17  ilde 52 okulda başlandı. Proje kapsamında okullara akıllı tahtalar yerleştirildi. Her derslikteki akıllı tahtada en az 10 megabitlik internet hizmeti bulunması planlanıyor. Öğrenciler kesintisiz internetle akıllı tahta uygulamasından  yararlanabilirken tablet bilgisayarlarını eğitimlerinde kullanabilecek. Öğretmen,  öğrenci ve idarecilere toplam 12 bin 800 tablet bilgisayar dağıtılacak.

Daha çok lise birinci sınıflara

Uygulamanın pilot olarak başladığı illerde tablet bilgisayarlar, daha çok lise birinci sınıf öğrencilerine dağıtılırken, 3 ilköğretim okulunun 5’inci sınıflarında okuyan öğrencilere de verildi. Çocuklar, ücretsiz sahip olacakları tablet bilgisayarları evlerine götürebilecek. Tablet bilgisayarlara, öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa o sınıfın ders kitapları yüklenecek. Sınıflarda akıllı tahtalarla tablet bilgisayarlar etkileşimli olacağı için dersin işlenişi de etkileşimli yapılacak.

Projenin uygulanacağı okullar:

1 – Ankara: Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi, Mustafa Azmi Doğan Anadolu Lisesi, Ankara Lisesi, Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, Hacı Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hasan Ali Yücel Anadolu Öğretmen Lisesi, Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu.

2 – Balıkesir: Rahmi Kula Anadolu Lisesi,

3 – Bingöl: Atatürk Anadolu Lisesi ve İMKB Fatih İlköğretim Okulu,

4 – Diyarbakır: Gaffar Okkan Anadolu Lisesi, Diyarbakır Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Diyarbakır Anadolu İmam  Hatip Lisesi ile Ziya Gökalp Lisesi.

5 – Erzincan: Erzincan Milli Piyango Anadolu Lisesi,

6 – Erzurum: Şükrüpaşa Anadolu Lisesi ile İbrahim Hakkı Fen Lisesi

7 – Hatay: Dr. Mustafa Gençay Anadolu Lisesi, Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi, Antakya Karlısu Anadolu Öğretmen Lisesi.

8 – İstanbul: Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Yedikule Anadolu Lisesi, Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi, Kartal Anadolu Lisesi, Hacı Sabancı Anadolu Lisesi, Mehmet Rauf Lisesi, Özel Esayan Ermeni Lisesi.

9 – İzmir: Selçuk İMKB Anadolu Lisesi, Konak Anadolu Lisesi, Karşıyaka Anadolu İmam Hatip Lisesi, Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi.

10 – Karaman: Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi ile TOKİ Anadolu Lisesi.

11 – Kayseri: Kadir Has Anadolu Lisesi ile Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi.

12 – Kocaeli: Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi, Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mimar Sinan Lisesi, Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi.

13 – Mersin: Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi, Erdemli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Erdemli İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi, Yahya Akel Fen Lisesi.

14 – Rize: Sosyal Bilimler Lisesi, Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi, TOBB Fen Lisesi.

15 – Samsun: Samsun Anadolu Lisesi, Samsun Milli Piyango Anadolu Lisesi, Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi.

16 – Uşak: Yaşar Akar İlköğretim Okulu.

17 – Yozgat: Şehitler Fen Lisesi ile Yozgat Anadolu Lisesi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir